Zalety skorzystania z zewnętrznej ekipy testerów

Każda firma zajmująca się twbeta testerzyorzeniem profesjonalnych programów na komputery lub urządzenia mobilne ma własny zespół testerów. Doświadczenie jedna uczy, że nie zawsze jest to najbardziej wydajny sposób odszukiwania błędów w oprogramowaniu. Im mniej tester wie o błędach, których ma szukać, tym więcej ich znajdzie. Dlatego coraz częściej poszukiwani są testerzy do wynajęcia (albo inaczej: „beta testerzy”). Dzięki ich pracy udaje się znaleźć jeszcze więcej błędów, choć i tu duży wpływ na sukces testów ma ich plan i zakres.

Przy każdym programie określa się taki parametr jak „użyteczność”. Oczywiście im większa użyteczność, tym lepiej. Problemem jednak może być nawet samo zdefiniowanie użyteczności. Intuicyjnie rozumiana użyteczność programu to jego zdolność do wykonania określonej akcji bez popełnienia błędów. Ale rodzajów błędów również może być wiele i dlatego testy aplikacji muszą być bardzo wszechstronne. Część z nich można wykonać stosując narzędzia do testowania oprogramowania, ponieważ są one zawsze bezstronne, ale tam, gdzie musi zadziałać człowiek, dobrze jest zatrudnić kogoś o świeżym spojrzeniu na problem.

Są takie firmy, które nie chcą dopuszczać do prac nad programem osób z zewnątrz. Dla nich z kolei przygotowane są usługi takie jak doradztwo i konsulting w zakresie zapewnienia jakości oprogramowania. Jest oczywistością, że doradca nie zrobi tego, co mógłby zdziałać, jako tester, jednak jest to nadal dodatkowa osoba kreatywnie podchodząca do zagadnienia, a to jest w testach aplikacji najważniejsze- poszukiwanie nowych sposobów na oszukanie dopiero co stworzonego oprogramowania. Głos z zewnątrz, choćby z racji nieznajomości metod pracy programistów, może okazać się doskonałym źródłem pomysłów na kolejne testy aplikacji. Osoba, która zna program na wylot, nie będzie umiała go dobrze testować właśnie z tego powodu, że zna słabe strony swojego dzieła i nie spodziewa się problemów gdzie indziej.